Typowanie UFC FN 80 – VanZant vs. Namajunas
Redakcyjne typowanie gali UFC Fight Night 80, na której Paige VanZant zmierzy się z Rose Namajunas.
Transmisja z gali rozpocznie się o godzinie 0:45 w nocy z czwartku na piątek.
Przypominamy, że poszczególne ikony przy przewidywanych rezultatach walk w lekkim uproszczeniu oznaczają:
Ikona | Opis |
---|---|
Tylko kataklizm mógłby sprawić, że mój faworyt przegra. | |
Jestem przekonany do swojego typu, ale nie skreślam całkowicie jego rywala, bo ma narzędzia, by zwyciężyć – choć szanse na to są niewielkie. | |
Zawodnik, na którego postawiłem powinien to bez większych problemów wygrać, choć jego rywal może stawić spory opór, który może zaprowadzić go nawet do zwycięstwa. | |
Nie jestem przekonany, bliżej mi, rzecz jasna, do zawodnika, na którego postawiłem, ale jego oponent ma umiejętności, by to wygrać. | |
Absolutnie nie będę zdziwiony, jeśli wytypowany przeze mnie zawodnik polegnie z kretesem, szalenie wyrównana walka, może pójść w dwie strony. |
115 lbs: Paige VanZant (6-1) vs. Rose Namajunas (3-2)
Kursy UNIBET: Rose Namajunas vs. Paige VanZant 2.35 – 1.62
Tomasz Marczuk: Main event gali to pojedynek niezłej strikerki z całkiem przyzwoitą bazą w BJJ, czyli Namajunas, z prącą do przodu grapplerką i zapaśniczką w osobie Paige. Kluczem w tej walce może okazać się obrona w stójce w wykonaniu 21-letniej VanZant. Jej dotychczasowe defensywne poczynania w płaszczyźnie kickbokserskiej nie są powalające i w walce z Namajunas będzie musiała mieć się na baczności, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że jej o rok starsza rywalka będzie dysponowała w tej walce znaczną przewagą zasięgu. Rose z pewnością będzie dążyła do utrzymania na dystans Paige, gdyż skrócenie dystansu przez VanZant może oznaczać skarcenie wejściem w klincz lub obaleniem, a już Carla Esparza pokazała, jak słaba jest obrona Namajunas przed obaleniami, zaliczając aż pięć sprowadzeń w ich ponad 10-minutowej walce. I o ile BJJ finalistki TUFa jest bardzo kreatywne (zwycięstwo przez latającą balachę) i solidne, to w walce z niezwykle energiczną reprezentantką Team Alpha Male może być ciężko się do tego odnieść, kiedy VanZant będzie cały czas parła do przodu. Tak więc kluczem do wygrania walki przez Namajunas będzie konsekwencja w stójce i trzymanie dystansu, jednak jeśli wziąć pod uwagę to jakim wulkanem energii jest VanZant oraz fakt pięciorundowego starcia, wydaje się, że Namajunas w końcu pęknie, tak więc…
Zwycięzca: Paige VanZant przez (T)KO
Konrad Hanejko: Rose Namajunas w swojej ostatniej walce z Angelą Hill, która jest przecież strikerką, całkiem poprawnie pracowała lewym prostym i również nieźle kontrolowała dystans, dobrze zachowując proporcje między poruszaniem się do przodu, a odchodzeniem do tyłu. Co prawda, nie było w tym pojedynku wiele gry stójkowej, ale w większości, w momentach, w których Hill próbowała atakować, Rose naprawdę dobrze ją czuła, opierając swą defensywę głównie na cofaniu się w odpowiednim tempie, po czym zaraz starała doskakiwać się do rywalki i próbować razić ją szybkimi kombinacjami, choć technicznie niezbyt doskonałymi, to na tyle skutecznymi, aby mieć tam przewagę ze wspomnianą Hill. Co dalej, Paige wydaje się z walki na walkę coraz pewniejsza, jest świetną atletką, wygląda na niezmordowaną, nie ma problemów z cięciem wagi i jest bardzo aktywna, choć nie zawsze jej aktywność w moim odczuciu nie jest połączona z jakąś wybitnym kunsztem technicznym w którejkolwiek płaszczyźnie. Ta nieustanna wręcz presja ze strony VanZant, jaką pokazała w starciu z Chambers, może przynieść niezamierzone korzyści dla jej rywalki, bowiem jak już wspominałem – dobrze pracuje lewym prostym, w dodatku dążenie do klinczu z Rose może nie być najlepszym rozwiązaniem – potrafi ona bowiem stamtąd obalać rywalki. Dodając do tego czarny pas w taekwondo, czarny pas w karate, purpurę w BJJ… uważam starszą z amerykanek zwyczajnie za bardziej doświadczoną i przekrojową zawodniczkę. Nie twierdzę, że PVZ jest tu bez szans, bo ma szansę wygrać, aczkolwiek sądzę, że Namajunas może okazać się dla niej testem nie do pokonania, jeśli Rose inteligentnie to rozegra ma więcej szans i płaszczyzn na wygraną. Nie wykluczam poddania, nie wykluczam TKO, jednak…
Zwycięzca: Rose Namajunas przez poddanie
155 lbs: Jim Miller (25-6) vs. Michael Chiesa (12-2)
Kursy UNIBET: Jim Miller vs. Michael Chiesa 2.10 – 1.73
Tomasz Marczuk: Niewiarygodnie trudna do typowania walka, w której spotkają się bardzo twardzi i nieustępliwi zawodnicy. Jim Miller nie jest wybitny w żadnej płaszczyźnie walki, jednak jest jednym z tych zawodników, który może skończyć starcie na kilka różnych sposobów. Kluczem do wygrania tej walki przez weterana MMA będzie nieustanne wywieranie presji i nie dawanie rozkręcić się swojemu rywalowi poprzez poczucie dystansu i wykorzystywanie swojej ogromnej przewagi zasięgu nad Millerem. Chiesa ma świadomość, że jego zasięg może być głównym czynnikiem, który może przeważyć szalę na jego korzyść i w stójce będzie upatrywał swoich przewag, a każde obalenie na korzyść Millera, który aż czternaście zwycięstw w karierze odniósł przez poddanie, może zwiastować ogromne kłopoty. Starcie to może pójść w dwie strony, jednak gigantyczne oktagonowe doświadczenie i ogromna ilość przebytych wojen w ringu – to wydaje się w roli faworyta upatrywać Jima Millera.
Zwycięzca: Jim Miller przez decyzję
155 lbs: Sage Northcutt (6-0) vs. Cody Pfister (12-4-1)
Kursy UNIBET: Sage Northcutt vs. Cody Pfister 1.08 – 8.00
Tomasz Marczuk: Chyba każdy fan MMA jest ciekawy tego, co w drugim występie w oktagonie pokaże już teraz promowany na wielką gwiazdę światowego MMA Sage Northcutt. Po błyskawicznej pacyfikacji Francisco Trevino, 19-latek stanie do walki z solidnym, ale skazywanym na pożarcie, Codym Pfisterem. Starszy Teksańczyk jest chyba największym underdogiem ze wszystkich zawodników, które pojawią się na trzech nadchodzących galach UFC i wydaje się, że kompletny brak presji i oczekiwania zwycięstwa jest jego jedyną szansą w starciu ze wschodzącą gwiazdą.
Pfister to zawodnik wszechstronny, ale w żadnej z płaszczyzn specjalnie się nie wyróżnia i to może być woda na młyn dla Sage’a, który będzie mógł robić to, co lubi najbardziej, czyli walczyć z dystansu, czasami korzystając ze swojej niesamowitej motoryki i szybkości, skracając dystans i idąc po obalenie. Wszechstronność i eksplozywność nastolatka powinny zrobić różnicę, której Pfist w żaden sposób nie będzie w stanie zniwelować, tak więc…
Zwycięzca: Sage Northcutt przez (T)KO
Konrad Hanejko: Nie sposób nie odnieść wrażenia, że Pfister został rzucony na pożarcie młodemu Northcuttowi, który będzie kreowany na jedną z twarzy organizacji, szczególnie dla niedzielnych, amerykańskich fanów pragnących celebrytów, a nie prawdziwych fighterów. Cóż tu powiedzieć, Northcutt powinien mieć bardzo wyraźną przewagę w płaszczyźnie uderzanej, jedyną szansą Pfistera jest dążenie do klinczu, jakieś próby obaleń, ale czy to się uda? Niestety dla starszego i mniej przereklamowanego z Amerykanów – nie sądzę.
Zwycięzca: Sage Northcutt przez (T)KO
185 lbs: Elias Theodorou (11-0) vs. Thiago Santos (11-3)
Kursy UNIBET: Elias Theodorou vs. Thiago Santos
Bartłomiej Stachura: Nie ulega wątpliwości, że w płaszczyźnie stójkowej to Brazylijczyk powinien mieć przewagę. To potężny, silny i świetnie korzystający z kopnięć zawodnik, który potrafi walczyć z obu pozycji. Plan Theodorou na walkę będzie prosty – skrócić dystans i męczyć rywala w klinczu lub w parterze, gdzie czuje się znacznie gorzej. Kondycja powinna starć po stronie Kanadyjczyka, ale w każdej sekundzie wymian stójkowy, przy każdej próbie skracania dystansu będzie musiał mieć się na baczności. Ostatecznie stawiam na Theodorou, ale nie zdziwi mnie, jeśli Brazylijczyk będzie w stanie dłuższymi fragmentami utrzymywać walkę na środku oktagonu (małego – co sprzyja Theodorou), nie dając się zamykać pod siatką, co powinno być przepisem na jego sukces. Tym niemniej…
Zwycięzca: Elias Theodorou przez decyzję
170 lbs: John Howard (23-11) vs. Tim Means (24-7-1)
Kursy UNIBET: John Howard vs. Tim Means 4.33 – 1.22
Bartłomiej Stachura: Tim Means dysponuje lepszymi warunkami fizycznymi, bez porównania lepszą kondycją, a w ostatniej walce znajdował się o włos od pokonania Matta Browna. W ostatnich czterech walkach John Howard zanotował tylko jedno zwycięstwo, niejednogłośnie wypunktowując Cathala Pendreda. Niby ma mocnego lewego sierpa, ale w starciu z Meansem powinien raczej szukać obaleń i parteru. Sądzę jednak, że potrafiący walczyć z obu pozycji Means nieustanną presję, zasięgiem i łokciami w klinczu wyrąbie sobie drogę do pewnego zwycięstwa nad bardzo słabo prezentującym się już od kilku walk rywalem.
Zwycięzca: Tim Means przez (T)KO
170 lbs: Omari Akhmedov (15-2) vs. Sergio Moraes (9-2)
Kursy UNIBET: Omari Akhmedov vs. Sergio Moraes 1.67 – 2.20
Bartłomiej Stachura: Klasyczny pojedynek uderzacza z parterowcem. Zadecydują zatem zapasy. Defensywne Dagestańczyka nie stoją może na najwyższym poziomie, ale na ofensywne Brazylijczyka powinny wystarczyć. W stójce natomiast pomimo niewielkiej na ogół aktywności Akhmedova to jego faworyzuję – ciężkie ręce mogą szybko skończyć noc dla Moraesa, który miewa tendencje do nadmiernego wdawania się w szermierkę na pięści. Jeśli Akhmedova nie pogrąży kondycja, z którą miewał w przeszłości problemy, powinien być w stanie utrzymać walkę na nogach przez większość czasu.
Zwycięzca: Omari Akhmedov przez decyzję
135 lbs: Aljamain Sterling (11-0) vs. Johnny Eduardo (27-9)
Kursy UNIBET: Aljamain Sterling vs. Johnny Eduardo 1.13 – 6.00
Bartłomiej Stachura: Aby wygrać tę walkę, Amerykanin musi męczyć Brazylijczyka w klinczu i w parterze. W przeszłości udowodnił, że liczą się dla niego przede wszystkim zwycięstwa, które przekłada ponad dostarczanie rozrywki żadnym krwi fanom. Jest też młodszy i nie wraca po bardzo długiej przerwie, jak jego rywal. Tym niemniej Eduardo to naprawdę sprawny stójkowicz, kiedyś trener Jose Aldo, i jeśli Sterling zbyt długo bawił będzie się w szermierkę na pięści i kopnięcia albo popełni najmniejszy błąd, dając okazję Brazylijczykowi na jej wykorzystanie – tak właśnie się stanie.
Zwycięzca: Aljamain Sterling przez decyzję
170 lbs: Nathan Coy (14-5) vs. Danny Roberts (11-1)
Kursy UNIBET: Nathan Coy vs. Danny Roberts 2.30 – 1.62
Maciej Słowiński: Ja rozumiem zastępstwo, ale naprawdę nie było nikogo innego niż 37-letni zawodnik po porażce, nie walczący od półtora roku? Nie będę udawał, że nazwisko Coy coś mi mówiło. Musiałem trochę pogooglować. Jednak po poznaniu go bliżej nie mam poczucia, że coś straciłem, nie śledząc do tej pory uważnie jego kariery. Ot, taki klasyczny grinder, jakich w Stanach tysiące. Desperacko dąży do klinczu i obalenia, często nierozsądnie szarżując, czym pakuje się w kłopoty. Jego stójkowa defensywa pozostawia wiele do życzenia, co w najbliższej walce może być kluczowe.
Jego rywal, debiutujący w oktagonie Anglik Danny Roberts, to już uznana firma w Europie. Agresywny, dynamiczny, z mocnym uderzeniem, którym ostatnio odprawił Jima Wallheada, wydaje się mieć wszystko co potrzebne by poradzić sobie z Coyem. Jedyne wątpliwości budzi jego obrona przed obaleniami i fakt, że również nie walczył od półtora roku.
Zwycięzca: Danny Roberts przez (T)KO
115 lbs: Kailin Curran (3-2) vs. Emily Kagan (3-2)
Kursy UNIBET: Kailin Curran vs. Emily Kagan 1.28 – 3.75
Maciej Słowiński: Do tej pory Kailin błyszczała tylko na ważeniu. Czas udowodnić, że posiada umiejętności do bycia zawodniczką UFC. Jeśli, preferując stójkę, nie sprosta Emily Kagan, której, wyrzucona już z organizacji, Angela Hill w piętnaście minut zaserwowała 107 znaczących, celnych ciosów, to pozostanie jej tylko aplikowanie o posadę ring girl.
Zwycięzca: Kailin Curran przez decyzję
PODSUMOWANIE
Walka | Bartek S. | Szymon B. | Wilk | Maciej S. | Konrad H. | Tomasz M. |
---|---|---|---|---|---|---|
R. Namajunas vs P. VanZant 2.35 - 1.62 | VanZant | VanZant | Namajunas | VanZant | Namajunas | VanZant |
J. Miller vs M. Chiesa 2.10 - 1.73 | Chiesa | Chiesa | Chiesa | Chiesa | Chiesa | Miller |
S. Northcutt vs C. Pfister 1.08 - 8.00 | Northcutt | Northcutt | Pfister | Northcutt | Northcutt | Northcutt |
E. Theodorou vs T. Santos 1.44 - 2.80 | Theodorou | Theodorou | Theodorou | Santos | Theodorou | Theodorou |
T. Means vs J. Howard 1.22 - 4.33 | Means | Means | Means | Means | Means | Means |
O. Akhmedov vs S. Moraes 1.67 - 2.20 | Akhmedov | Moraes | Moraes | Akhmedov | Akhmedov | Moraes |
Carlos Junior vs K. Casey 1.29 - 3.60 | Junior | Junior | Junior | Junior | Junior | Casey |
A. Sterling vs J. Eduardo 1.13 - 6.00 | Sterling | Sterling | Sterling | Sterling | Sterling | Sterling |
S. Ponzinibbio vs A. Stahl 1.45 - 2.75 | Ponzinibbio | Ponzinibbio | Ponzinibbio | Ponzinibbio | Ponzinibbio | Ponzinibbio |
D. Roberts vs N. Coy 1.50 - 2.60 | Roberts | Roberts | Coy | Roberts | Roberts | Roberts |
Z. Tukhugov vs P. Nover 1.28 - 3.75 | Tukhugov | Tukhugov | Tukhugov | Tukhugov | Tukhugov | Tukhugov |
K. Curran vs E. Kagan 1.28 - 3.75 | Curran | Curran | Curran | Curran | Curran | Curran |
Ostatnia gala | 5-6 | --- | --- | 6-5 | --- | --- |
Łącznie | 459-257 | 418-252 | 106-59 | 47-23 | 37-11 | 14-9 |
Poprawne | 64,10% | 62,38 % | 64,24 % | 67,14 % | 77,08 % | 60,86 % |