Analizy zawodnikówSuplesemTechnika MMA

Suplesem #3 – Chael Sonnen

Zanim wszyscy fani obejrzą walkę dominatora wagi półśredniej z kreowanym na najbardziej wymagającego challengera
w osobie Johny’ego Hendricksa, uświadczymy widowiska, którego bohaterami będą Chael Sonnen i Rashad Evans.

Czy Rashad Evans okaże się stylistycznym koszmarem dla byłego trzykrotnego pretendenta do mistrzowskiego pasa? Czy Chael Sonnen zanotuje drugą z rzędu wygraną nad byłym mistrzem? Na te pytania uzyskamy ostateczną odpowiedź już za parę godzin. Tymczasem przyjrzyjmy się argumentom, jakie w swoim arsenale posiada Chael Sonnen, aby sprowadzić walkę do parteru, sprawiając, że walka będzie toczyła się zapewne wymarzonym dla niego torem.

Wejścia w nogi


GIF 1, GIF 2

Utytułowany zapaśnik stylu klasycznego najchętniej odwołuje się do wejść w nogi niczym „rasowy wolniak”. Nie jest to zbyt szokujące zważywszy na fakt, że w pojedynkach zapaśniczych klasycy również odwołują się do tej techniki. Różnica polega tylko na tym, że przy obniżonej mocno pozycji próbują oni chwycić swojego rywala w pasie – a nie za nogi. Przykładem może być choćby finałowa walka Damiana Janikowskiego z Michałem Pietrzakiem w Mistrzostwach Polski. Na powyższych GIFach mamy pokazane wejścia w nogi. Na Gifie 1 Chael obniża mocno pozycję, wchodząc w nogi, a przy tym dociska Dana Millera do siatki, finalnie go obalając. Na drugim gifie natomiast Chael nurkuje pod ciosami Nate’a Marquardta, wchodząc w tempo i obalając go. To, co łączy powyższe animacje, to fakt, iż zarówno Dan jak i Nate próbowali zapiąć po obaleniu gilotynę. Zawodnik z Oregonu jednak tylko raz w swojej karierze dał się odklepać ta techniką, w 2004 roku w walce z Jeremym Hornem.


GIF 3, GIF 4, GIF 5

Sonnen sporadycznie odwołuje się do obaleń, będąc w centrum oktagonu. Na gifie 3 mamy przykład wejścia w nogi Yushina Okamiego. Dzięki rotacji oraz wychwyceniu prawej nogi Japończyka Amerykanin skutecznie finalizuje swoją akcję. Kolejna akcja przedstawiona na gifie 4 to już druga walka z Andersonem Silvą. Chael skutecznie nurkuje pod ciosami bardzo agresywnie rozpoczynającego ten pojedynek Brazylijczyka, sadzając go na macie już w 4 sekundzie walki. Umiejętne wykluczenie obu rąk byłego już dominatora wagi średniej, a w szczególności prawej ręki, która została całkowicie wyłączona poprzez odpowiednie użycie głowy byłego pretendenta, w połączeniu z rotacją musiało skończyć się błyskawicznym obaleniem. W swojej ostatniej walce z popularnym Shogunem Sonnen również zainicjował sprowadzenie zaraz po rozpoczęciu walki, znajdując się w centrum. Jednak już ułamek sekundy później znajdował się on przy siatce dzięki mocnej i zdecydowanej próbie zanurkowania w nogi.


GIF 6, GIF 7, GIF 8

Amerykański Gangster zdecydowanie bardziej komfortowo czuje się, mając swoich rywali znajdujących się blisko bądź nawet przyciśniętych do siatki. W walce z Marquardtem nie sprawiało mu większych trudności nurkowanie po nogi swojego przeciwnika, a przełamując jego nogi na wysokości kolan, obala Nate’a bez niepotrzebnego i niezwykle męczącego mocowania się pod siatką. Gif 7 to kolejne zdecydowane wejście Amerykanina, który niczym czołg wjeżdża bez respektu w byłego lidera rankingów P4P. Mimo, iż zejście to jest z wyższej pozycji, to chwyt Amerykanina jest na tyle pewny, aby po raz kolejny wychwycić Brazylijczyka w kolanach, witając go z matą. Znajdując się daleko od Brazylijczyka, wpada on z ciosem, próbując skrócić dystans, a następnie wchodzi w nogi Spidera. Na pochwałę zasługuje fakt, iż Sonnen robi to niezwykle dynamicznie, dzięki czemu jest w stanie „złapać” Silvę nawet w sytuacji, gdy ten próbował uciekać do boku. Następnie wychwytując tym razem tylko jedną nogę Brazylijczyka.


GIF 9, GIF 10

Powyższe animacje – pochodzące z walk z kilkukrotnie już przywoływanym Andersonem Silvą (Gif 9) oraz emerytowanym już Brianem Stannem (Gif 10) – pokazują, że zawodnicy, którzy będą chcieli odwoływać się do kopnięć w starciu Gangsterem, będą musieli się liczyć z tym, że zostaną sprowadzeni do parteru.


GIF 11, GIF 12

Na gifie 11 mamy z kolei pokaz bardzo płynnego poruszania się Sonnena w obniżonej pozycji, który dzięki zdecydowaniu w końcu łapie Michaela Bispinga przy siatce, finalizując obalenie. Gif 12 to z kolei pokaz amerykańskiej szkoły zapasów. Chael w stylu podobnym do omawianych wcześniej Frankiego Edgara i Demetriousa Johnsona stylu obala Bispinga, wychwytując jedną nogę, a swoją wolną ręką wytrącając Brytyjczyka z równowagi.

Rzuty


GIF 13, GIF 14

W swoich walkach Amerykanin niezbyt często korzysta z efektownych rzutów jak choćby Khabib Nurmagomedov, jednak nie świadczy to o tym, że nie potrafi tego zrobić, gdy nadarzy się okazja. Na powyższych przykładach widzimy Sonnena dociskającego rywali do siatki. Dzięki dynamicznemu obniżeniu pozycji może on obniżyć chwyt na tyle nisko, aby być w stanie wynieść swoich rywali – kolejno Dana Millera i Briana Stanna.


GIF 15, GIF 16

Chael Sonnen jako rasowy zapaśnik z pewnością nie lubi przebywać plecami do klatki. Nie oznacza to jednak, że jest on wtedy bezbronny jak, nie przymierzając, Frank Mir. Powyższy przykład z walki z relegowanym już Yushinem Okamim może to potwierdzić. Chael po przyjętym kolanie od Japończyka przekłada rękę między nogi, wynosząc i obalając Yushina, dodatkowo pomagając sobie prawą nogą. Kolejna już animacja z numerem 16 to przykład wejścia w nogi, jednak silny fizycznie Yushin zdołał je obronić. Chael natomiast, mając głęboko przełożoną lewą rękę, odciąga od siatki Yushina, efektownie ciskając nim o matę.


GIF 17, GIF 18, GIF 19

Przebywając za plecami swojego rywala, Chael Sonnen korzysta z możliwości, jakie daje mu ta pozycja i chętnie obala swoich rywali, wysoko ich wynosząc. Nie robi mu zbytnio różnicy, czy rzuca swoimi rywalami do przodu (gif 17), czy do tyłu (gif 18). Następny fragment to bardzo efektowna akcja Gangstera z walki z Mauricio Ruą, który zaryzykował użycie tej techniki, która w wypadku nieodpowiedniego dokręcenia się mogłaby skutkować znalezieniem się na plecach.

Haczenia


GIF 20, GIF 21, GIF 22

Na gifach 20 i 21 mamy pokazane, jak z haczeń potrafi korzystać Chael Sonnen. Korzystając zarówno z haczenia zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Gangster z Oregonu chętnie korzysta z tej techniki, stosując ją w swoich trzech ostatnich wygranych walkach. Gif 22 to nieudana próba haczenia dobrze obroniona przez Shoguna, który uciekł swoją nogą, a dodatkowo zapięta klamra pozwoliła mu obrócić Amerykaninem tak, aby znalazł się on na plecach.

Kontrola


GIF 23, GIF 24

Chael Sonnen, jak przystało na zapaśnika, potrafi kontrolować swoich rywali na ziemi. Na gifie 23 mamy przykład, jak spakował on do zapaśniczej walizki Briana Stanna, ograniczając możliwość ruchu, co umożliwia mu zmianę pozycji. Gif 24 to przykład kontroli nogi w parterze, mocno ją podciągając, a dzięki puszczeniu jej – przez co Stann odruchowo ją zabrał – Gangster może zająć dosiad.


GIF 25, GIF 26

Powyższe przykłady kontroli pochodzą już z walki z Bispingiem. Na powyższych gifach Sonnen podciąga nogi Michaela, minimalizując ryzyko tego, iż skutecznie na ogół wstający spod rywala Bisping tego dokona. Kontrola rywala w parterze to bardzo mocny punkt w arsenale Amerykanina, który potrafi również skutecznie obchodzić pozycje.

************

Poprzednie odsłony cyklu Suplesem:

Demetrious Johnson vs John Moraga
Frankie Edgar i jego zapasy

fot. Bleacherreport.net

Powiązane artykuły

Komentarze: 11

  1. Kusi człowieka po przeczytaniu, żeby postawić na Sonnena… :) Tym bardziej, że Mark Bocek w swojej analizie wspominał, że ćwiczył z trenował z oboma i większy jakoby jest Sonnen i to na niego stawia.

    Dzięki za świetny tekst! Suchar o Mirze wyborny :P

  2. Oczywiście, że Sonnen to wygra :)
    Analiza ciekawa, jednak w porównaniu do poprzednich części „suplesem” (nie mówiąc już o „sierpem”) wydaje się być jakaś.. Zbyt ogólnikowa? Każdy gif opisany jest wg schematu: „Sonnen łapie za nogę, obala, ew. stosuje haczenie”. Chodzi mi o to, że przykładowo w „sierpem” opis każdego gifa jest na tyle szczegółowy, że dopiero po przeczytaniu go człowiek widzi te smaczki i niuanse techniczne na które wcześniej po rzucie okiem na wybraną akcję nawet nie zwrócił uwagi. Tutaj tego brakło, a pamiętam, że w części o Edgarze było to obecne :)
    Niemniej świetna robota, dużo włożonej pracy i bardzo fajny artykuł, propsy

  3. Nie wiem co jeszcze musi zrobić Sonnen, aby mnie do siebie przekonać… Właśnie chyba wygrać z Evansem ;) W każdym razie, liczę, że Suga wejdzie na wyżyny swoich umiejętności i pokaże Gangsterowi gdzie jego miejsce.

  4. Jak mawiają czekajcie, a będzie wam dane. Wielkie dzięki za ten popełnioną analizę. Nie będę komentował poszczególnych fragmentów bo się zwyczajnie nie znam, zatem pozostaje tylko wchłonąć podaną na tacy wiedzę. Odnosząc się do tekstu, to również wydaje mi się, że trochę tego za mało. Dobrych tekstów wszak nigdy za wiele. Analizy troszeczkę zbyt powierzchowne, nie omówienie wszystkich gifów też na lekki minus, dziwne zakończenie, a raczej jego brak, jakby zwiastun dalszej części analizy. Jeżeli tekst byłby za długi, to przecież można go podzielić na strony. Dość marudzenia, wszak krótkość tekstu można usprawiedliwić przygotowaniami do walk autora. Miło, że w Polsce jest portal, który tak wielką wagę przywiązuje do analizy zawodników i poszczególnych walk. Mam nadzieję na rychłą część czwartą. Pozdrawiam serdecznie.

  5. Dzięki za opinie Panowie! Spieszę z wyjaśnieniem co do długości, braku zakończenia, jak i zbyt ogólnikowej formy:

    Z powodu TOTALNEGO braku czasu musiałem wyciąć sporą część tekstów m.in. o obronie obaleń Sonnena i nieudanych obaleniach. Nie dałbym rady po prostu tego zrobić, a chciałem aby z powodu długiej posuchy tekst ten się ukazał. Zakończenie nawet zacząłem pisać i miałem w planach je dosłać, a jako wielki fan Sonnena byłoby w iście propagandowym stylu. Jednak czas znowu okazał się moim wrogiem, a przez galę EFN we Wrocławiu, bilety dla znajomych zgubione w torbie pewnej młodej damy w innej części miasta nie było szans, aby to zrobić. Samego maila wysyłałem naiverowi w czasie, gdy powinienem już być na stadionie i wszystko było dopinane na ostatnią chwilę. Co do zbyt ogólnikowej formy, to przed starciem z Rashadem chciałem w wyżej wymienionym tekście przybliżyć nie tylko technikę, ale i taktykę zapaśniczą, kiedy obala, z jakiego dystansu, w jakim miejscu, co ze względu na styl poruszania się Rashada może mieć duże znaczenie. Widzę też, że co do nie omówienia, to po prostu błąd w gifach, których tak nawiasem mówiąc miałem przygotowanych w sumie 60. :D Pozdrowienia! WAR SONNEN!

Dodaj komentarz

Back to top button