Analizy zawodnikówPolskie MMATechnika MMAUFC

Sierpem #44 – jak ubić Taisumova?

Popularny Bomba w swoim debiucie w UFC skrzyżuje rękawice z Mairbekiem Taisumovem. Czym dysponuje Czeczen i jak go ubić?

Marcin Bandel (13-2) wielokrotnie gościł już na łamach Lowkinga. Przybliżaliśmy jego postać w cyklu „W drodze na szczyt”, omawialiśmy, jak podąża w stronę UFC śladami Piotra Hallmanna, wyjaśnialiśmy, co Bomba ma wspólnego z Ricksonem Gracie, wreszcie rozłożyliśmy na czynniki pierwsze rekordowe dokonania łodzianina.

Dzisiaj natomiast przyjrzymy się jego sobotniemu rywalowi, Maribekowi Beckanowi Taisumovowi (21-5), próbując zidentyfikować jego najczęstsze nawyki w oktagonie UFC oraz znaleźć przepis na ubicie.

Nie przedłużając, przyjrzyjmy się jego arsenałowi…

Kopnięcia

Najmocniejszą i najczęściej wykorzystywaną przez Mairbeka Taisumova techniką są kopnięcia wszelakie. Czeczen rzuca je najczęściej z pełną mocą i stara ukryć pod markowanymi ciosami i przyruchami.

Wysokie kopnięcia

W swoim debiucie w UFC w konfrontacji z Tae Hyun Bangiem Czeczen regularnie próbował kopać na głowę, co z pewnością było pochodną nisko opuszczonych rąk rywala na przestrzeni całego pojedynku.

GIF 1, GIF 2, GIF 3

Taisumov ma bardzo szybką nogę i nie potrzebuje wiele czasu i przestrzeni, żeby wystrzelić z kopnięciem. Często poprzedza je ruchami pięści, które mają sugerować rywalowi, że zamierza zaatakować techniką bokserską. Jeśli zatem markuje lewy czy prawy, raz i drugi, wiedzmy, że zaraz będzie kopał.

Na GIFie 1 Beckan tuż przed atakiem markuje lewy, doskakując na chwilę, by potem kopnąć na głowę. Na kolejnym przykładzie, widząc opuszczoną na początku gifa sylwetką rywala, atakuje raz jeszcze, ale Koreańczyk z południa pamiętał, by trzymać lewicę wysoko. Na GIFie 3, podobne jak na pierwszym, Taisumov doskakuje, markując ciosy, potem aktywnie porusza lewą, by zaatakować ostatecznie kopnięciem na głowę.

GIF 4, GIF 5

W akcji na GIFie 4 schemat powtarza się i znów przed high kickiem Taisumov pracuje lewą ręką. Kopnięcie tym razem częściowo dochodzi, bo Koreańczyk nie zdążył podnieść gardy odpowiednio szybko. Niecelne kopnięcie na GIFie 5 poprzedza markowany dwukrotnie prawy prosty.

Kopnięcia frontalne

To jedna z częstszych technik nożnych, do których odwołuje się Czeczen.

GIF 6, GIF 7, GIF 8, GIF 9

W walce z Bangiem Taisumov bardzo ochoczo korzystał z frontalnych kopnięć kłujących na korpus, zwłaszcza po tym, jak na GIFie 7 mocno trafił takowym rywala, który wyraźnie je odczuł.

Czeczen wykorzystuje tę technikę także, a może przede wszystkim do tego, do czego jest przeznaczona – by trzymać rywali na dystans.

W swoim arsenale Taisumov posiada także frontale na głowę, choć stosuje je sporadycznie.

GIF 10, GIF 11

Na GIFie 10 zaskakuje tą techniką Michela Prazeresa w swoim drugim – ostatecznie przegranym – boju w UFC, natomiast na GIFie 11 próbuje frontalnym kopnięciem wyprostować pochylonego Artema Damovskiego w swoim ostatnim pojedynku przed dołączeniem do organizacji Dany White’a.

Kopnięcie + prawy

Pamiętacie Lyoto Machidę lub Iuriego Alcantarę? Nie? Przypominam zatem (pierwsze dwa gify to Machida, dwa kolejne to Alcantara):

GIF 12, GIF 13, GIF 14, GIF 15

Otóż to – kopnięcie na korpus, po którym błyskawicznie wędruje cios na głowę. Zasada jest prosta – kopnięcie na brzuch powoduje opuszczenie gardy i wtedy droga do ataku na głowę stoi otworem.

Mairbek Taisumov również odwołuje się do tej techniki, a w zasadzie zaczął to robić w swoim ostatnim starciu, co może świadczyć o tym, że nadal się rozwija. W końcu ma dopiero 26 lat.

GIF 16, GIF 17

Na GIFie 16 Taisumov atakuje frontalem na głowę (nie na korpus), po którym trafia krótkim prawym prostym nie spodziewającego się kontynuacji natarcia Michela Prazeresa. Z kolei na GIFie 17 Czeczen atakuje tym razem lewą nogą na korpus i ponownie kontynuuje szarżę krótkim prawym prostym, który znów dochodzi celu.

Innymi słowy, owszem, Taisumov najczęściej kopie pojedyncze uderzenia, ale warto być zawsze gotowym na to, że spróbuje błyskawicznie do kopnięcia dołożyć cios pięścią.

Kopnięcie + prawy w drugim tempie

Jeśli chodzi o kombinacje kickbokserskie, jeszcze jedną przeciwnik Marcina Bandela sobie upodobał.

GIF 18, GIF 19

Otóż, po kopnięciu frontalnym na korpus w drugim tempie atakuje prawym prostym, który jest zdecydowanie jego ulubionym ciosem bokserskim – ale o tym napiszemy sobie za chwilę.

Jak wspominałem zatem, po kopnięciach Taisumova warto zawsze być gotowym na ponowienie przezeń ataku.

Potężne lowkingi

Najskuteczniejszą jednak techniką nożną w arsenale Czeczena są soczyste lowkingi.

GIF 20, GIF 21, GIF 22, GIF 23

Przeciwnik Polaka naprawdę wkłada w nie ogromną siłę, rzucając nimi z intencjami urwania nogi rywalowi. Jak widać na dwóch pierwszych przykładach, często maskuje je markowanymi ciosami (pierwsze trzy z czterech powyższych gifów).

Middle kicki

Do middle kicków odwołuje się relatywnie rzadko.

GIF 24, GIF 25

Powyżej dwa przykłady z walki z Bangiem.

Jak jego kopnięcia mogą wyglądać w konfrontacji z Marcinem Bandelem? Cóż, wydaje się, że Taisumov może mieć pewne obawy przez zbyt częstym ich stosowaniem z uwagi na strach przed wylądowaniem na plecach, jeśli nasz zawodnik jedno z nich przechwyci. Z Bangiem mógł sobie pozwolić na mnóstwo kopnięć, bo Koreańczyk to striker, natomiast przeciwko Prazeresowi był znacznie ostrożniejszy w tym aspekcie. Jeśli jednak Marcinowi udałoby się już pierwszą próbę kopnięcia w wykonaniu Mairbeka wykorzystać przeciwko niemu, na pewno mocno zniechęciłoby to Czeczena do podejmowania dalszych prób.

Raz na jakiś czas Taisumov rzuca też obrotówkami, ale ma to miejsce bardzo rzadko, więc nie będziemy sobie zaprzątać nimi teraz głowy. Odnotujmy jedynie, że to, iż nie uderza często obrotówkami, nie oznacza, że nie zacznie tego robić…

Tak czy siak, w starciu z Polakiem możemy raczej spodziewać się w jego wykonaniu ciosów pięściarskich, a zatem…

Boks

Jab

Beckan przed swoją karierą w UFC korzystał często z lewego prostego…

GIF 26, GIF 27

Wszechobecny kros

… ale w UFC niemal całkowicie z niego zrezygnował, zdecydowanie bardziej preferując spam krosem.

GIF 28, GIF 29, GIF 30

Taisumov uwielbia prawy prosty. Najczęściej jest to pojedyncze uderzenie, które pozwala mu wydostawać się z niekorzystnych pozycji (np. spod siatki), ale sporadycznie za krosem wędruje lewy sierpowy (GIF 29) lub prawy sierpowy (GIF 30).

GIF 31, GIF 32, GIF 33

Taisumov uwielbia też, kontrować prawym prostym w odpowiedzi na szarże przeciwników. Na GIFach 32 i 33 trafia w ten sposób Banga.

Z podbródkowego rywal Bomby korzysta nad wyraz rzadko, chyba, że jego przeciwnik nieustannie szuka obalenia, a tak przecież może się zdarzyć w starciu z Polakiem, więc Marcin musi być uważny. Jeśli tylko stanie się przewidywalny, Taisumov może to szybko zauważyć.

Prawy + lewy

Czasami po ulubionym prawym prostym Taisumov kontynuuje natarcie lewym prostym/sierpem, okrutnie się przy tym odsłaniając i idąc trochę na pałę.

GIF 34, GIF 35

Powyżej dwa przykłady z pojedynku przeciwko Prazeresowi – Brazylijczyk nie miał problemów z uniknięciem tych ataków, a każdy lepszy striker srodze by Czeczena za takie szturmowanie z głową z przodu i nogami z tyłu ukarał.

Spodziewam się jednak, że przeciwko Bandelowi Taisumov rzadko będzie odwoływał się do kombinacji ciosów – myślę, że będzie skupiał się na pojedynczych uderzeniach, by nie ryzykować obalenia.

Kończąc ten akapit powtórzeniem, że Beckan uwielbia odwoływać się do prawego prostego, przejdźmy teraz do kluczowych w mojej ocenie aspektów oktagonowej gry Czeczena.

Nurkowanie

Przyjrzyjcie się raz jeszcze poprzedniemu akapitowi i prawemu prostemu tak chętnie wyprowadzanemu przez Taisumova. Przeokrutnie za każdym razem obniża pozycję – i to nie tylko w takich sytuacjach. Jego gra stójkowa i reakcje w defensywie przepełnione są nurkowaniem, które aż prosi się o jakiś podbródkowy lub latające kolano.

GIF 36, GIF 37, GIF 38

Bang błyskawicznie zauważył ten nawyk Czeczena, raz po raz szukając latających kolan. Na każdym z powyższych przykładów widać, jak Taisumov obniża pozycję, czy to w obronie, czy też próbując odpowiadać własnymi ciosami. Jak też możemy zobaczyć na GIFach 37 i 38 przyciśnięty Mairbek gubi się, nurkując i rzucając ciosy na oślep, tracąc przy tym przeciwnika z pola widzenia.

GIF 39, GIF 40, GIF 41

Podobnie na GIFie 39, markując lewy i atakując prawym, nisko obniża pozycję. Kolejne dwa przykłady pokazują raz jeszcze jego najczęstszą reakcję na zagrożenie, a więc… garda w górę, głowa w dół – nurkujemy!

W mojej ocenie Polak powinien spróbować to wykorzystać czy to latającymi kolanami, czy też kopnięciami, których w żadnej mierze nie powinien się obawiać. W końcu doskonali grapplerzy zawsze mogą sobie pozwolić na odrobinę więcej szaleństwa w stójce. Nie sądzę bowiem, by Taisumov chciał mieć cokolwiek do czynienia z Marcinem w parterze.

Dziurawa defensywa

Taisumov nie czuje się dobrze, będąc pod presją. Nie jest zawodnikiem, który dobrze kontruje, a jego czucie dystansu jest co najwyżej przeciętne, a nieprzygotowane ataki prawym prostym często były kontrowane, nawet przez tak przeciętnych uderzaczy jak Prazeres i Bang.

GIF 42, GIF 43, GIF 44

Koreańczyk to co prawda mańkut, ale reakcja na jego ataki oraz ocena dystansu w wykonaniu Taisumova chwilami bardzo mocno szwankowały.

Na GIFie 42 Bang trafia bezpośrednim lewym prostym, a Taisumov w swoim stylu daje nura i próbuje odpowiadać kombinacją. Na dwóch kolejnych przykładach daje się zaskoczyć krótkim prawym prostym Koreańczyka, jakby nie zdając sobie sprawy z tego, że jest już w zasięgu pięści rywala.

Prawy prosty na oślep

GIF 45, GIF 46, GIF 47

Bang regularnie kontrował też rzucane często na oślep prawe proste Taisumova. Na GIFie 45 Czeczen atakuje bezpośrednim prawym, tracąc oczywiście z oczu rywala, i dostaje w kontrze podwójnym krótkim prawym sierpem. Niemal taką samą akcję widzimy na GIFie 46 – Mairbek znów atakuje prawym, nurkując, i znów dostaje w odpowiedzi krótkim prawym sierpem. Nie inaczej jest na ostatnim przykładzie – Bang trafia najpierw ciasnym sierpem, Taisumov nurkuje i próbuje odpowiadać krosem, będąc po raz kolejny pokaranym krótkim prawym.

Schematy Czeczena Bang rozpracował bez większych problemów i głównie z powodu braków technicznych oraz kulejących chwilami defensywnych zapasów nie był w stanie przekuć ich na swoje zwycięstwo.

To jednak nie koniec, bo i surowy w płaszczyźnie kickbokserskiej do granic możliwości Prazeres również był w stanie wykorzystać spamowanie Czeczena prawym prostym.

GIF 48, GIF 49, GIF 50

Na GIFie 48 Czeczen zaczyna podskakiwać, co zwiastuje atak (wiadomo jaki), po czym wystrzeliwuje z prawym prostym – na to tylko czeka Prazeres, spokojnie odchodząc do swojej lewej, przepuszczając cios rywala i zostawiając krótki prawy sierpowy, który trafia Taisumova.

GIFy 49 i 50 są bliźniaczo do siebie, oraz do powyższych, podobne – odwrotnie ustawiony Bang prześlicznie schodzi do swojej lewej, uciekając z głową i zostawiając prawy sierp, na który niemal wbija się szarżujący prawym prostym i mocno standardowo pochylony Taisumov.

Inne problemy

Mairbek trafiany był też przez Brazylijczyka w innych sytuacjach, co może stanowić źródło inspiracji dla Marcina Bandela.

GIF 51, GIF 52, GIF 53

Na GIFie 51 Prazeres kapitalnie markuje zejście po nogi, czym obniża gardę Taisumova, by potem wystrzelić z mocną kombinacją lewego i prawego sierpowych. Na kolejnym Trator przechwytuje kopnięcie Czeczena i powala go mocnym prawym. Na ostatnim zaś trafia mocnym overhandem, co z jednej strony potwierdza, że defensywa Taisumova kuleje, z drugiej dobrze świadczy o jego szczęce.

GIF 54, GIF 55, GIF 56

Na GIFie 54 po raz kolejny widzimy nieumiejętność Beckana w odpowiadaniu na atak wyprowadzany przez jego rywala – cofając się w linii prostej na siatkę, przyjmuje kombinację lewego i prawego od nacierającego Prazeresa. Jak wspominałem i powtarzał będę nadal – Taisumov nie walczy dobrze w kontrze.

W akcji na GIFie 55 przykład kontry prawym Brazylijczyka na nacierającego z podbródkowym Taisumova. Prazeres świetnie uchyla się do boku, zostawiając prawicę. Ostatni gif natomiast to raz jeszcze Mairbek nurkujący w defensywie przed ciosami przeciwnika.

Podsumowując ten akapit:

  • spam prawym prostym Taisumova idealnie nadaje się na kontry czy to ciosami, czy obaleniem – regularnie schodzi przy tym do dołu
  • Taisumov nie radzi sobie, gdy to jego rywala atakuje pierwszy, słabo walczy z kontry
  • markowanie zejścia po nogi i atak ciosami wydaje się dobrym pomysłem
  • próby przechwycenia kopnięć również wielce wskazane

Defensywne zapasy jako takie

Taisumov dysponuje solidnymi zapasami w ofensywie – potrafi w tempo schodzić pod ciosami i obalać swoich przeciwników. Jako jednak, że taki scenariusz w walce z Bandelem jest mało prawdopodobny, zwłaszcza w początkowych etapach walki, to nie będziemy się tutaj w niego zagłębiać. Rzucimy za to okiem na defensywne zapasy Czeczena, które w kontekście walki z Marcinem mogą okazać się kluczowe.

GIF 57, GIF 58, GIF 59

Prazeres to solidny zapaśnik, nie można mu tego odmówić. Jednak teraz przechodzi do kategorii piórkowej, podczas gdy Bandel schodzi z półśredniej. Oznacza to, że nasz zawodnik powinien mieć sporą przewagę siły po swojej stronie, co może tylko pomóc w bojach zapaśniczych.

W rywalizacji z Prazeresem Taisumov regularnie dawał sobie zapinać klamrę w podwójnym podchwycie, lądując raz za razem na plecach. Notorycznie też przytrzymywał się siatki, za co zresztą odjęto mu aż dwa punkty. Myślę, że markowanie ciosów i zejście po nogi – jak na GIFie 59 mogą być skutecznym sposobem na obalanie Taisumova.

Uważam również, że Marcin, a w zasadzie jego narożnik, powinien krzyczeć na całe gardło, jeśli tylko Czeczen chwyci siatki. Wywarcie delikatnej presji na sędziującym zawsze mile widziane, tym bardziej, jeśli są do tego podstawy. Pamiętajmy bowiem, że każde obalenie w wykonaniu Polaka może być tym kluczowym.

Nasz zawodnik bardzo mocno szlifował aspekty zapaśnicze, będąc w Stanach Zjednoczonych i myślę, że będzie to procentować. Pamiętajmy też, że Marcin zawsze może wkręcić się po nogę rywala, mając go w klinczu (jak Held), co wielokrotnie już w swojej karierze czynił (poniższe gify).

GIF 60, GIF 61

Jeśli zaś walka trafi do parteru…

Otwarta garda

Mairbek Taisumov nie jest zawodnikiem łatwym do skończenia – ani w stójce, ani w parterze. Na 26 stoczonych walk tylko raz przegrał przez poddanie (na początku kariery) i raz przez nokaut techniczny.

GIF 62, GIF 63, GIF 64

Prazeres raz po raz zdobywał dosiad w walce z Czeczenem, najczęściej markując próbę dopinania kimury z półgardy, by potem zepchnąć kolano Taisumova i przełożyć nogę do najbardziej dominującej pozycji. Czeczen w ogóle nie zamykał gardy, czując się jednak dość pewnie na plecach. Problem z Brazylijczykiem w tamtym pojedynku był jednak taki, jaki najczęściej obserwujemy, gdy walczą dobrzy grapplerzy – szukał poddań za wszelką cenę.

W ostatnim boju Marcin Held pokazał, co znaczy przesunięcie akcentów z prób poddań na ciosy z góry. Gdyby podobnie uczynił Prazeres, miałby większe szanse na skończenie Taisumova.

Miejmy nadzieję, że o GNP pamiętał będzie Bandel, bo nieustanne próby poddań mogą kosztować go wiele sił. Że bić z góry potrafi, już zdążył nas przekonać…

GIF 65

Jak ubić Taisumova?

Mairbek najlepiej czuje się w stójce, choć dobra akcje przeplata tam fatalnymi. Dysponuje bogatym arsenałem kopnięć, które są jego najmocniejszą bronią. Jego pięści nie są już tak efektywne – spamuje prawym prostym, nie radzi sobie z atakami rywali, słabo czując dystans, do tego przy każdej niemal akcji bardzo nisko opuszcza głowę, co aż prosi się o atak kolanem, kopnięciem lub podbródkowym. Bywał też regularnie przypierany plecami do siatki przez nieźle zamykającego wolną przestrzeń Banga.

Myślę, że Marcin musi być agresorem w tym starciu, musi pierwszy inicjować ataki. Nieustannie jednak pilnować powinien przede wszystkim głowy przed wysokimi kopnięciami rywala, do wyprowadzenia których Czeczen nie potrzebuje ani dużo czasu, ani dużo miejsca. Bomba musi spróbować wykorzystać okropny nawyk nurkowania w wykonaniu Taisumova. W parterze nie powinien natomiast zapominać o ciosach z góry, by zmiękczyć rywala, nie idąc za wszelką cenę do skończenia przez poddanie.

Warto też podkreślić, że Mairbek dysponuje naprawdę solidną kondycją, a ten aspekt u Marcina jest kompletną zagadką – nie bił się na dystansie trzech rund jeszcze nigdy w karierze, a sprawę jeszcze bardziej komplikuje pierwsze zbijanie do 155 lbs. Polak wobec tego musi bardzo starannie gospodarować swoją energią i starannie wybrać moment, w którym pójdzie na całość, próbując kończyć przeciwnika – jeśli bowiem atak się nie powiedzie, łodzianin może mieć problemy w trzeciej rundzie.

Na koniec zaś powtórzę, iż Czeczen ma dopiero 26 lat i nadal może się rozwijać. Nie można zatem wykluczyć, że wzbogacił swój arsenał o nowe techniki lub dopracował te kulejące. Z drugiej strony – Marcin Bandel również nie próżnował.

Trzymając kciuki…

fot. bloodyelbow.com

…………………

Poprzednie części cyklu Sierpem:

Held 2.0 demoluje Pitbulla
Sierpem – jak ubić Pitbulla
Jak Hallmann przegrał z Tibau
TJ Dillashaw, łamiąc rytm
Jak dos Anjos ubił Hendersona?
Trzy błędy Grabowskiego w walce z Tyburą
Weidman vs Machida – analiza po walce
Jotko vs Cedenblad – analiza po walce
Pawlak vs Sobotta – co zawiodło?
Cerrone vs Barboza – uchylając nieba
Ubijamy niepokonanego Dereka Andersona
Ubijamy Jareda Rosholta!
Materla vs Silva III – analiza przed walką
Wyborni szachiści – Machida vs Mousasi
Weidman rozwiewa wątliwości
Jotko vs Santos – jak ubić Cariocę?
GSP vs Hendricks – rabunek czy sprawiedliwość?
Iaquinta lepszy od Hallmanna
Hallmann vs Iaquinta – jak ubić Ala?
Velasquez vs JDS III – analiza przed walką
Omielańczuk vs Guelmino – jak ubić Huna?
Hallmann vs Trinaldo – czym dysponuje Massaranduba?
Fenomen Conora McGregora
Machida vs Davis – kontrowersja czy skandal?
Weidman detronizuje Silvę
Analiza stójki Chrisa Weidmana
Szczwany lis Fabricio Werdum
Jak JDS znokautował Hunta?
JDS vs Hunt – analiza przed walką
Czy Daniel Cormier to Fedor 2.0?
Gegard Mousasi – archetyp fightera
Held nie ubił Jansena – analiza
Held vs Jansen – jak w stójce ubić Dave’a cz. II
Held vs Jansen – jak w stójce ubić Dave’a
Machida nieuchwytny dla Hendersona
Aldo vs Edgar – analiza rund mistrzowskich
Aldo vs Edgar – analiza pierwszych 3 rund
Jak Pettis ubił Cerrone
Velasquez vs JDS II – analiza walki
Boks Juniora dos Santosa
Stójkowy arsenał Nate’a Diaza
Te Huna i jego boks
Co na GSP ma Condit

Powiązane artykuły

Back to top button