A jeśli nie obali? Błąd w Matriksie – czyli 3 techniki, które Mateusz Gamrot może wykorzystać w stójce z Rafaelem Fizievem!
W jaki sposób Mateusz Gamrot może przeciwstawić się Rafaelowi Fizievowi, jeśli defensywa zapaśnicza Azera okaże się nie do sforsowania?
A jeśli w walce wieczoru sobotniej gali UFC Fight Night w Las Vegas Mateusz Gamrot nie będzie w stanie przewracać Rafaela Fizieva? A jeśli zmuszony będzie wymieniać się ciosami i kopnięciami z elitarnym przecież w stójkowej szermierce Atamanem? Co wtedy? Czy może pokonać Azera w jego własnym królestwie, czy może czeka go egzekucja?
Owszem, Rafael Fiziev z zapaśnikami klasy Mateusza Gamrota jeszcze w oktagonie UFC nigdy się nie mierzył, a wielokrotnie był przecież zamykany w klinczu na ogrodzeniu, ale oddać mu trzeba, że pod kątem skuteczności defensywy przed obaleniami Azer prezentuje się rewelacyjnie. Wybronił bowiem aż 90% prób sprowadzeń ze strony swoich dotychczasowych rywali pod sztandarem amerykańskiego giganta. Jest niski, krępy, silny, dynamiczny – nie jest łatwo ani go przewrócić, ani utrzymać w parterze.
Jeśli czarny sen Gamera się spełni i Polak zostanie zmuszony do kicbkokserskich bojów z Atamanem, gdzie może poszukać swoich szans? Jakie techniki zaprząc do działania, aby pokonać Fizieva w jego koronnej płaszczyźnie? Oto trzy techniki, do których w tym zdecydowanie niepożądanym scenariuszu mogą przyjść w sukurs Mateuszowi Gamrotowi!
1. Jab
Tak, najprostsza ta pięściarska technika działa całkiem nieźle na Rafaela Fizieva. Wszyscy doskonale pamiętamy, że Justin Gaethje szczególnie w trzeciej rundzie – gdy reprezentujący Azerbejdżan Ataman nie był już tak szybki i zrywny – regularnie trafiał Atamana lewym prostym, okrutnie rozbijając mu twarz.
Rzecz jednak w tym, że nie tylko Amerykaninowi technika ta przyniosła sporo sukcesów w starciu z Rafaelem Fizievem. Podobnie rzecz miała się z odwrotnie ustawionym Rafaelem dos Anjosem. Brazylijczyk wielokrotnie potraktował Azera dobrym prawym prostym.
Powyżej widzimy trzy akcje Gaethje i dwie dos Anjosa. Zwracam na tę ostatnią w wykonaniu Brazylijczyka – tuż przed zadaniem prawego prostego markuje obalenie, obniżając lewą rękę Azera.
O jaby łatwiej rzecz jasna, gdy obaj zawodnicy ustawieni są tak samo – czyli klasycznie lub odwrotnie. Mateusz Gamrot – podobnie jak Rafael Fiziev – potrafi natomiast walczyć z obu pozycji. Jego jaby będą tym skuteczniejsze, im bardziej zmęczony będzie Ataman i im bardziej obawiał będzie się obaleń. Polak potrafi nieźle korzystać z ciosów z przedniej ręki, pozostając przy tym nieuchwytny – stawia bowiem na mobilność kosztem mocy w uderzeniach.
Oczywiście Gamer nie może w swoich poczynaniach stać się przewidywalny. Zbyt duże stężenie jabów na jednostkę czasu oznaczać będzie bowiem zwiększone ryzyko zainkasowania kontry.
Justin Gaethje wyprowadza sygnalizowany – kolejny już – lewy prosty i zostaje skarcony. Rafael Fiziev unika ciosu i kontruje ślicznym prawym krzyżowym.
Z jakich jeszcze narzędzi w stójce skorzystać może Gamer, jeśli zmuszony będzie tamże właśnie pojedynkować się z Rafaelem?
2. Błąd w Matriksie
Jeszcze przed zasileniem szeregów UFC Rafael Fiziev znany był z bajecznego – nieludzkiego wręcz – unikania kopnięć na głowę. Odchylał się mianowicie do tyłu, sobie tylko znanym sposobem nie łamiąc sobie kręgosłupa. Przywoływało i nadal przywołuje to skojarzenia z Matrixem.
Także w oktagonie UFC ulubionym sposobem Atamana na radzenie sobie z kopnięciami na głowę jest właśnie odchylenie się do tyłu.
Na powyższy przykładach reprezentant Kill Cliff FC unika okrężnych kopnięć na głowę autorstwa Alexa White’a oraz Marca Diakiese.
Rzecz jednak w tym, że wspomniany już wyżej Rafael dos Anjos znalazł sposób na to, aby shakować Matrixa! W jaki sposób to uczynił? Przyjrzyjmy się…
Na wszystkich trzech powyższych przykładach RDA trafia Rafaela dos Anjosa okrężnym kopnięciem na korpus. Azer odchyla się, spodziewają się kopnięcia na głowę, podczas gdy ląduje ono na jego schabach..
Mateusz Gamrot wielokrotnie natomiast pokazywał, że nie są mu obce middlekicki z obu ustawień – klasycznego i odwrotnego. Dla zmylenia przeciwnika jak najbardziej może wcześniej postraszyć go faktycznie wyprowadzanymi kopnięciami na głowę, aby wzmocnić matrixowe reakcje Atamana.
Nie muszę chyba dodawać, że przy tego rodzaju odchyleniach Azer zostawia nogi i biodra, które mogą stanowić łakomy kąsek dla Gamera… Choć, owszem, przejście od kopnięcia na głowę czy korpus do obalenia najłatwiejsze nie jest – ale da się zrobić!
Khamzat Chimaev atakuje wysokim kopnięciem Johna Phillipsa, następnie ostro schodząc do jego nóg i finalizując obalenie. Owszem, fakt, że Walijczyk szuka kontruderzeń, pomaga Czeczenowi w sprowadzeniu, ale… Rafael Fiziev też lubi zostawiać nogi w miejscu w takich sytuacjach!
A jeśli nie będą działać ani ciosy proste z przedniej ręki, ani kopnięcia na korpus – co czynić?
3. Zapasy pod ciosy
Justin Gaethje to oczywiście niemal wyłącznie stójkowicz, ale w starciu z Rafaelem Fizievem popisał się akcją, która może stanowić inspirację dla Mateusza Gamrota. O co chodzi?
Highlight schodzi Atamanowi do bioder, markując obalenie, a następnie traktuje rywala srogim prawym na rozerwanie klinczu.
Innymi słowy, zagrożenie zapaśnicze, jakie wniesie do oktagonu, Mateusz Gamrot może wykorzystać do przygotowania sobie okazji do trafienia ciosami. Nie jest to zresztą dla niego pierwszyzna, bo podobne akcje widywaliśmy już w jego walkach.
Mateusz Gamrot straszy zejściami do nóg Scotta Holtzmana oraz Beneila Dariusha – rzeczone zmyłki zapaśnicze wykorzystuje natomiast do trafienia ciosami. Jego rywala reagują bowiem panicznie na próby sprowadzeń.
Reprezentant Czerwonego Smoka i American Top Team może zatem spróbować wykorzystać markowanie obaleń, aby rozbić szeregi obronne rywala i zapolować na jego głowę. Oczywiście przy tego rodzaju akcjach będzie musiał niezwykle uważać na potencjalne kontry – nie mam bowiem wątpliwości, że Ataman wściekle drillował na okoliczność tej walki kontrujące podbródki oraz kolana.
Skorzystaj z promocji 3x BEZ RYZYKA – DO 100, 200 i 300 ZŁ
Kursy na walkę Gamrot vs. Fiziev 2.18 – 1.70 (POSTAW)
Szermierka na pięści i kopnięcia z Rafaelem Fizievem stanowić będzie natomiast duże ryzyko. Ataman to jeden z najlepszych uderzaczy w UFC bez podziału na kategorie wagowe. Jeśli jednak wcześniej Gamer zdoła zmęczyć rywala walką na chwyty – klinczen, kotłami zapaśniczymi, kulankami parterowymi – może okazać się, że nawet na nogach nie taki diabeł straszny…
Poniżej video-analiza walki.
Fortuna Online to legalny bukmacher. Gra u nielegalnych firm jest zabroniona. Hazard wiąże się z ryzykiem.