Analizy zawodnikówSuplesemTechnika MMA

Suplesem #1 – Frankie Edgar i jego zapasy

Nawet jeśli jesteś kickbokserem najwyższej próby, którym zachwyca się cały świat, a nie potrafisz wybronić sprowadzenia, niewiele osiągniesz w MMA. Nawet jeśli potrafisz wyczyniać w parterze cuda, o jakich nie śniło się filozofom, a nie jesteś w stanie przenieść tam walki, czeka cię trudna przeprawa.

Po cieszącej się pozytywnym odbiorem serii Sierpem wprowadzamy Suplesem – nowy cykl poświęcony analizie zawodników i walk pod kątem techniki zapaśniczej w MMA. To właśnie bowiem odpowiednio wysoki poziom zapasów jest elementem absolutnie kluczowym w drodze do sukcesu w mieszanych sztukach walki – wystarczy spojrzeć na aktualnych mistrzów w poszczególnych kategoriach wagowych UFC, by docenić rolę popularnego wrestlingu.

Seria Suplesem prowadzona będzie przez zafascynowanego zapasami od momentu, gdy przed kilkoma latami postawił po raz pierwszy stopę na macie Tsubasę, który jednocześnie zauroczył się wszelkimi sportami walki, z MMA na czele. Nie przedłużając tego przydługiego wstępu, oddajmy mu głos..

****

Frankie Edgar rywalizując w wadze lekkiej, mierzył się z zawodnikami przewyższającymi go warunkami fizycznymi. Ten mały lekki neutralizował jednak swoje braki warunków fizycznych świetnym wyszkoleniem technicznym i kondycyjnym. Chciałbym się przyjrzeć ofensywnemu arsenałowi zapaśniczemu, jakim dysponuje mieszkaniec Toms River, który moim zdaniem jest jednym z najlepszych zapaśników, jakich możemy obecnie oglądać w oktagonie. Przyjrzyjmy się, jakich sztuczek używa on, aby sprowadzić swoich rywali do parteru.


GIF 1, GIF 2

Frankie Edgar niezbyt często obala swoich rywali z klinczu. Na gifie 1 mamy przykład obalenia z zastawieniem nogi, jednak nie jest ona zastawiona klasycznie, a zostaje zawieszona w powietrzu, co jest dosyć rzadko spotykaną techniką i na pewno ryzykowną, gdy druga stopa nie będzie stała 'twardo’ na ziemi. Na gifie 2 natomiast mamy przykład rzutu zwanego w zapasach biodrem krzyżowym. Kluczowe w powodzeniu tej akcji było zastawienie lewej nogi nacierającego Gray’a Maynarda oraz odpowiedni timing, jakim wykazał się Edgar, zaskakując swojego oponenta. Na uwagę zasługuje fakt, iż oba obalenia zostały zdobyte z łatwością i były bardzo płynne, co świadczy o wysokim poziomie wyszkolenia technicznego.


GIF 3, GIF 4

Gify 3 i 4 to dwa przykłady bliźniaczo podobnych haczeń z walki z Hermesem Francą. Na gifie 3 Frankie przyjmuje na swoją gardę prawego cepa, by natychmiast zanurkować w nogi, blokując swoim barkiem lewa rekę Hermesa, który skrecając się dodatkowo ułatwił drogę do obalenia, eliminujac sobie całkowicie próbę podjecia jakiejkolwiek obrony – Edgar dokończył dzieła, dostawiając nogę. Gif 4 to bliźniaczo podobna akcja ze strony Hermesa, którą Frankie kontratakuje w taki sam sposób – nurkując do nóg. Tym razem Hermes nie skręcił się jednak do Frankiego, próbując bronić obalenie, ale Amerykanin bardzo skutecznie wykluczył obie ręce Francy swoją prawą ręką oraz głową, a mając wykluczone ręce przeciwnika, nie pozostało nic innego, jak dostawić nogę.


GIF 5

Powyższa akcja to przykład charakteru zawodnika z New Jersey. Edgar próbuje obalić Spencera Fishera, który będąc dobrze ustawiony, nie daje się sprowadzić, prostując Edgara swoją prawą ręką – ten w rezultacie przymierzał się do zejścia bardzo popularnego wśród amerykańskich zapaśników, przekładając wysoko swoją prawą rękę, a przy ciągle dobrej defensywie rywala zaczyna schodzić ręką coraz niżej. Głównym czynnikiem odpowiadającym za powodzenie tej akcji było to, że Frankie nie dość, że nie zatrzymał się nawet na chwilę, to nie poruszał się w linii prostej, a 'kręcił’ Spencerem, wytrącając go z równowagi, dodatkowo w finalnej części dostawiając nogę, co musiało się skończyć sprowadzeniem walki do parteru.


GIF 6, GIF 7, GIF 8

Gif 6 to przykład bardzo efektownego rzutu oraz dobrego timingu. Edgar nurkując w nogi nacierającego Maynarda, złapal bardzo dobry chwyt, co umożliwiło mu wysokie wyniesienie rywala oraz rzut rywala na jego plecy. Warto podkreślić dobrą reakcję Maynarda, który złapał klamrę blokując możliwość zajęcia lepszej pozycji, oraz oplótł nogami Edgara. Gray Maynard nie jest jednak magikiem parteru, przez co inverted triangle choke nawet przez chwilę nie wisiało w powietrzu.

Na gifie 7 widzimy efektowny rzut BJ Pennem znany z wielu highlightów, jednak na uwagę zasługuje fakt, w jaki sposób Edgar znalazł się w tej pozycji. Mając BJa przy siatce, w bardzo dobrym stylu odciąga go stamtąd, poprzez zejście do boku na własne kolana, przy jednoczesnym przełamaniu kolan BJa w wyniku obniżenia chwytu, który wcześniej znajdował się na udach. Wstającego Penna nie wypuścił jednak tak łatwo, łapiąc klamrę, co skończyło się wysokim wyniesieniem i efektownym rzutem.

Gif 8 natomiast to bardzo podobny rzut, tym razem wykonany na Jose Aldo. Frankie wychwytując nogę, bardzo płynnie przechodzi do klamry, nie łapiąc pleców przeciwnika, a ustawiając się bokiem i łącząc ręce w okolicy kolca biodrowego, co eliminuje w dużym stopniu możliwość zerwania takiego uchwytu.


GIF 9, GIF 10

Przykład z gifu 9 to wyłapanie nogi BJ Penna z lewą ręką na jego biodrze. Frankie znowu rusza do przodu, jednak widząc dobrze broniącego BJa, zatrzymuje się na ułamek sekundy, by przejść z prawą ręką na biodro Penna, zapinając klamrę – po czym znowu rusza, obalając go. Ruch przypominający sinusoidę skutecznie powoduje, iż rywale gubią szybciej grunt pod nogami niż w przypadku ruchu po linii prostej.

Gif 10 z kolei obrazuje po raz kolejny przytomność Edgara, który potrafi szybko reagować w klatce. Gdy Penn skręca się, nie dając wyłapać sobie drugiej nogi, Edgar natychmiastowo zmienia rękę trzymającą nogę BJa, drugą umieszczając na jego talii, co umożliwia obalenie Hawajczyka na deski.


GIF 11, GIF 12

Gif 11 obrazuje nam klasyczne zejście do dwóch nóg. Jednak Edgar jak zwykle dokręca swoje sprowadzenie, wydatnie zwiększając szansę na jego powodzenie. Klasyczne zejście do nóg przedstawia również gif 12, tym razem jednak z dużo bliższego dystansu, co wymusiło na Edgarze obniżenie pozycji. Bardzo przytomnym zachowaniem ze strony Frankiego jest nie pchanie się z obaleniem do przodu, co zapewne każdy niezbyt wprawny w sztuce zapasów zawodnik by uczynił. Edgar po głębokim i pewnym złapaniu nóg Maynarda zachodzi swoją nogą do boku, zmieniając swoje wyjściowe położenie o prawie 90 stopni, a następnie stając na niej, finalizuje obalenie, zyskując tym samym pozycję boczną.


GIF 13, GIF 14

Gif 13 to wkręcenie Bensona Hendersona w matę z wychwyconą jedną nogą i drugą ręką na jego talii, co jest mało popularną techniką, jednak, jak widać, jeżeli jest wykonana prawidłowo technicznie i odpowiednio szybko, to może się udać. Ważne, aby wychwytując prawą nogę, poruszać się w kierunku odwrotnym do ruchu wskazówek zegara, natomiast wychwytując lewą nogę – zgodnie z nim.

Gif 14 natomiast to kolejna próba wychwycenia nogi oraz umieszczenia ręki w okolicach
biodra przeciwnika. Jednak tym razem napotykając blokadę w postaci ręki BJa, Edgar automatycznie przekłada rękę na głowę, ściągając go z łatwością na matę.


GIF 15, GIF 16

Gif 15 przedstawia podobną wkrętkę jak gif 13, tylko tym razem jest to odpowiedź na kopnięcie Bensona, a nie akcja zainicjowana przez Edgara – jednak skutek jest taki sam, co ukazuje nam umiejętność odnalezienia drogi do sprowadzenia niezależnie od sytuacji.

Akcja z gifu 16 przedstawia sytuację, w której Edgar nie wykonał wkrętki tak dynamicznie, aby obalić Bensona, jednak wystarczająco dobrze, aby zachwiać jego równowagą, po czym wybijając się z nóg, mocno wchodzi w Bensona, skutecznie kończąc akcję.


GIF 17, GIF 18

Gify 17 i 18 to bardzo wyraźny przykład dostosowywania swojego rzemiosła zapaśniczego pod MMA.

Na gifie 17 Frankie przechwytując kopnięcie, zmierza swoją ręką do barku przeciwnika, skutecznie go obalając techniką, którą w Stanach Zjednoczonych zna każdy zapaśnik. Natomiast Gif 18 to bliźniacza sytuacja z walki z Jose Aldo – jednak tym razem Edgar, jak na zawodnika MMA przystało, po przechwycie kopnięcia kończy akcję soczystym prawym prostym, również kładąc rywala na plecach.


GIF 19, GIF 20, GIF 21

Powyższe przykłady obaleń po przechwyceniu kopnięć to technika, do której Frankie odwołuje się często, z czym muszą liczyć się przeciwnicy chcący podjąć z nim kickbokserską walkę. Szybkość oraz timing to bardzo ważne atuty przy kontrowaniu kopnięć, dlatego Frankie jest w stanie w ten sposób skutecznie kontrować niemal każdą próbę lowkinga.

Frankie Edgar jest niesamowicie kreatywnym w ofensywie zapaśnikiem, w swoim arsenale korzystając zarówno z haczeń, rzutów, czy wielu różnych modyfikacji wejść w nogi. Potrafi zarówno sam inicjować akcje, jak i skutecznie obaleniami kontrować poczynania swoich rywali. Godnym pochwalenia jest fakt, iż cały czas przebywa on w ruchu, nie odpuszczając łatwo. Dodając do tego to, że nie jest to ruch wyłącznie w linii prostej, uzyskujemy obraz dynamicznego zapaśnika, który jest w stanie obalić każdego rywala.

Autor: Tsubasa

fot. Eric Jamison / AP Photo

Powiązane artykuły

Komentarze: 48

  1. łooo jak naiver wspominał o uruchomieniu cykli o zapasach i parterze to nawet sie zastanawialem czy nie sprobowac zrobic jakiejs analizy dotyczacecej tej drugiej plaszczyzny ale widzac ten poziom szczegolow to troche w siebie zwatpilem:) Propsy i to podwojne bo art o Edgarze:)

  2. Łooo co za ruch w wykonaniu lowkinga! Pięknie, pięknie.

    Sama analiza trzyma bardzo wysoki poziom cyklu Sierpem. Interesujący i pouczający materiał, odpowiednio dobrane gify.

    Mam dwa życzenia:

    1. Naiver, dopełnij dzieła i znajdźcie jeszcze eksperta od BJJ do cyklu – Trójkątem.

    2. Tsubasa, chętnie poczytałbym o JJ i jego zapasach.

  3. Powiem tak, czytając ten tekst i przyglądając się gifom i tym drobnym niuansom niedostrzegalnym dla niewprawionego oka, a tutaj świetnie opisanym, muszę stwierdzić, że to – obok długiego wywiady z Sonnenem, w którym, chyba na BE, poruszał tematykę zapasów w MMA – najlepszy tekst o zapasach, jaki czytałem. I na pewno najwięcej się z niego nauczyłem, co mnie cholernie cieszy, bo teraz będę trochę inaczej patrzył na aspekty zapaśnicze w walce. Dotychczas było to raczej na zasadzie – „o, dobre obalenie!”, „o, wybronił ładnie”. :D

    Także serdeczne dzięki i oby więcej w najbliższym czasie!

    PAN EM, co do „Trójkątem”, trzeba Steyra przekonać.. :)

  4. No i teraz widzę, że warto było wprowadzić Tsubase w świat MMA, czuję się niemal współtwórcą tego tematu :D

    Co do analiz zapaśniczych, które powinny się ukazać, a nie zostały uwzględnione w komentarzach:
    -Dominic Cruz (obowiązkowo, to jeden z najwszechstronniejszych zapaśników w całym MMA)
    -Alpha Male (Im więcej zawodników z tego klubu tym lepiej)
    -Demian Maia
    -Phil Davis
    -Quinton Jackson
    -Chris Weidman
    -Ben Askren
    -Michael Chandler
    -Khabib Nurmagomedov
    -Korean Zombie

    Dobra, tyle na początek Tsubasie wystarczy :)

  5. Dzięki, Panowie za miłe słowa. :-) Co do konkretnych zawodników, to wymieniacie nazwiska o których również myślę. Na pewno przy wyborze zawodników, będę pamiętał o Waszych typach.
    Szady, co do tych fake’owych smsów, to dla mnie to kapitalna inicjatywa. Czytając to naprawdę uśmiałem się, bo teksty bardzo fajnie dobrane i pasujące do niuansów panujących w UFC. Jestem pewien, że naiver mógłby zrobić coś równie dobrego o naszych krajowych realiach.

  6. Ale serio w związku z ze specyfiką tego portalu, w tej kategorii jest imo nr 1 w Polsce bez 2 zdań. Wiadomo, nie jest to typowy portal z newsami, więc trochę trudno go porównywać mmanews i mmarocks, bo tylko te 2 portale przychodzą mi na myśl , jako najlepsze. Tzn. rocksi nr 1 , a newsy nr 2.

    Dodaj Naiever wywiady, zatrudnij zagoń kilku do obróbki newsów w jakimś mniejszym stopniu i masz wygraną za rok w kieszeni :-)

    1. Zawsze mi, Kaczko, wyglądałeś na newsmana ;)

      A tak na serio to, cytując klasyka, „krok po kroku, powolutku”. Newsy by zabiły mój wolny czas, za wywiadami też raczej nie będę ganiał, bo i akredytacji nie dostałbym, co w sumie jest na rękę, bo akredytacja = obowiązki, a jak zaczniecie tu widzieć informacje prasowe organizatorów, to będzie znaczyło, że „coś się złego dzieje”, więc.. Póki co chodzi o oryginalną zawartość i to jest cel.

      Visu, przywróciłem Twój post, czasem trafiają do spamu, nie wiem dlaczego.

  7. Zaraz, zaraz, na mmarocks przecież wrzucane są linki do innych polskich stron i nikt niczego nie kasuje. Nawet tych do fightsportu a przecież chyba ta strona do lubianych nie należy? Skąd więc gatki o jakiejś cenzurze skoro pewnie nikt nawet nie spróbował wrzucić tam linka do którejś z tych analiz tutaj. Dopóki nie zobaczę znikajacuch postow będę uważał, że bezpodstawnie najeżdzacie na ricksów.

  8. To proste – użytkownicy mmarocks mogą wrzucać linki do innych stron, bo to co pod nimi jest to na ogół zwykłe newsy czy wywiady. Jakby ktoś wrzucił linka do lowkinga to istnialoby ryzyko, że ludziom cholernie by się spodobało. Nie zrezygnowaliby z mmarocks, bo tu nie ma newsów, ale wiele spraw jest tu omawianych znacznie głębiej niż na mmarocks, co czytelnikom mogłoby dać do myślenia. W skrócie – pozwolenie na linki do innych stron to normalka, bo nie niosą dla mmarocks żadnego zagrożenia, za to tutaj widzą potencjał, który w przyszłości mógłby im zagrozic. Stąd cenzura.

  9. Świetny artykuł, graty! Chętnie zobaczyłbym tu Bena Askrena, bo to bez dwóch zdań najlepszy obecnie zapaśnik w mma, choć nie sprawdzony z elitą. Dodam, że może w przyszłości warto dodać też fragmenty z defensywnymi zapasami oraz nieudanymi obaleniami.

    Co do rocksów to wiadomo że pod względem zasięgu są daleeeeko z przodu, ale to bystre chłopaki i widzą, że merytorycznie w kilku sprawach zostali już dawno prześcignięci, więc nie dziwota, że mają tam szlaban na tego bloga.

  10. Dzięki, michał. Ben Askren, jest jednym z dość mocnych kandydatów, jednak nie chcę nic obiecywać, bo sam jeszcze dokłądnie nie wiem kto w jakiej kolejności będzie się pojawiał. Co do zapasów defensywnych i nieudanych prób obaleń, to na pewno pojawi się to w 'Suplesem’. :-)

  11. Nie naciskajcie na chłopaka, mnie też się materiał podobał, ale lepiej żeby z zajawką i na spokojnie zrobił kolejny kozacki art., aniżeli się spieszył i robił coś byle zrobić ;).

  12. Cześć
    także przelotem z Rocksów/Cohones, ale także dodaję w końcu do zakładek. Genialna strona, naprawdę ciekawa analiza walki Silvy, świetna dyskusja Naivera ze Slipmychem (podzielam bardziej zdanie Slipmycha), no i jest kaczka ;)

  13. Wybaczcie kompletny OT, ale liczę, że jest tu ktoś kto mi pomoże – znacie jakiś blog, czy osobę która pisze o procesie ścinania wagi do walk MMA? Chciałbym poczytać o tym i zgłębić ten temat. Może być po angielsku.

    1. Ogólnie temat bardzo sporny jeżeli chodzi o dopasowanie odpowiedniego stylu zbijania wagi, pod „ogół”. Jest to sprawa bardzo indywidualna, wymagająca eksperymentów. Analizowałem tekst: „http://www.fourhourworkweek.com/blog/2013/05/06/how-to-cut-weight-ufc/” i mogę przyznać, że obrazuje on w bardzo ciekawy i wizualny sposób jeden z takich procesów. Sporo zaleceń pokrywało się z działaniami jakie dokonywałem w współpracy z Piotrem Suleckim (gala Iron Fist z 2009roku), a które jednocześnie na innym zawodniku MMA przynosiły nieciekawe rezultaty, połączone z niską mobilnością fizyczną.

  14. Nie sposób nie przyłączyć się do pochwał i zachwytów.

    Poziom wspaniały. MNóstwo ciekawych informacji
    i dużo się można nauczyć.

    Taka formuła mi najbardziej odpowiada. Bo tam czytać
    wywiady z zawodnikami o przygotowaniach i planach, czy
    kolejne dywagacje kto z kim się zmierzy na kolejnym ksw….
    Nudziarstwo.

    Pozdrawiam i tak trzymać.

    Naiver – a nie myślałeś o zrobieniu kanału na youtube z tą tematyką?

    1. Kuro, myślałem o kanale YT, ale to raczej w trochę bardziej odległej perspektywie – w chwili obecnej mam niestety niewiele czasu na to, żeby się zająć czymkolwiek nowym. W szkicach mam z 5 artykułów, ale ciężko znaleźć czas, żeby je napisać do końca.

Dodaj komentarz

Back to top button